Екскурсія Аптекою-музеєм на Подолі

У Києві на Подолі є чудовий Аптека-музей, який міститься у колишньому будинку аптекаря з флігелем, каретною, великим подвір’ям, який побудовано ще в 1728 році. Завітавши сюди, можна дізнатися про історію фармацевтики.

У дванадцяти музейних кімнатах зберігається понад 50 тисяч унікальних експонатів ХIХ століття.

Це антикварні меблі, аптекарський книга, датована тисячу вісімсот тридцять чотири роком, старовинні банки з кремом, флакончики з парфумами і навіть чорнило. Адже всього пару століть назад таку розкіш можна було придбати тільки в стінах спеціальної лавки.

Як розповідає генеральний директор Аптеки-музею на Подолі Віктор Задорожний, всі лікарські та косметичні препарати, приміром, ділилися на 2 категорії – для бідних і багатих. Залежно від суми, яку мав покупець, йому могли запропонувати скромне мило з собачого жиру або ж засоби особистої гігієни з оливкового масла.

Перша аптека відкрилася в столиці при губернаторі князя Дмитра Голіцина. Нею стало підприємство німця Йоганна Гейтера, який прибув в Російську імперію на запрошення Петра І. Після смерті фармацевта його справу успадкував зять – Георг Бунге, поклавши початок знаменитому роду аптекарів.

Лавка Бунге пропрацювала понад століття, поки будинок разом з магазином не став державною власністю. А в 1986 році будівлю знову відреставрували, відновивши діяльність вже в якості музею. До речі, над відкриттям аптеки- музею працював свого часу і директор Аптечної професійної асоціації Володимир Руденко.

Особливо цікаві аптечні підвали. У «святая святих» фармацевтичного промислу – підвалі – відтворюється чернеча келія Києво-Печерської лаври ХІ століття, де монахи лікували хворих настоями з трав і молитвами. Відвідавши келію, можна зайти в «хату» до таємничої знахарки, погрітися біля глиняного грубки і насолодитися ароматом запашних трав.

Любителі містики оцінять візит в лабораторію старого алхіміка. Воскова фігура мага задумливо сидить, схилившись над колбою з рідиною і купою монет. Існує легенда, що кинувши йому монетку, можна загадати найзаповітніше бажання і воно обов’язково збудеться.

Сьогодні, зі слів гендиректора, аптека-музей потребує осучаснення, реставрації та певного переформатування, адже час не стоїть на місці, музей відвідує молодь, іноземні гості. Тобто колективу музею є над чим працювати, чим вони охоче займаються, щодня відкриваючи відвідувачам двері музейного закладу.