У МОЗі обговорили питання щодо діяльності програми «Доступні ліки»

Днями в Міністерстві охорони здоров`я України відбулось засідання під головуванням заступника Міністра  Романа Ілика та за участі начальника управління фармацевтичної діяльності та якості фармацевтичної продукції  Тараса Лясковського.

Серед присутніх були виробники, дистриб’ютори, представники аптечного сектору.

Основною темою для обговорення стало ціноутворення на лікарські засоби за програмою “Доступні ліки”. Зокрема, заступник міністра зазначив, що сьогодні не виконується норма щодо фіксованих цін на ліки. Особлива увага акцентувалася на тому, що дотримання ціни на всіх ланках є обовязковим.

Голова правління ГС “Всеукраїнська фармацевтична спілка “ФАРМУКРАЇНА” Тетяна Котляр, зазначила, що дана норма не виконується, оскільки дистриб’ютори вбачають, що за це відсутня відповідальність, а також є залишки ліків, які дистриб’ютори не можуть повернути виробникам.

Начальник фармуправління МОЗ  Тарас Лясковський наголосив на тому, що такі питання – це взаємовідносини між господарюючими суб’єктами і тому вони не можуть впливати на виконання державної програми.

Юрист АПАУ Наталія Петрівська зауважила щодо неможливості за такої ситуації  дотримання аптекою фіксованих цін. Адже в такому разі буде перевищуватись 15% надбавка. Нині аптеки самостійно вираховують суми відшкодування та доплати пацієнтом, якщо ціна менша, і це викликає певні незручності. Також, за її словами, є ризики зі сторони казначейств, адже при прийнятті централізованого рішення про відшкодування виключно цін за  реєстром, аптеки можуть не отримати свої кошти.

Наталія Петрівська проінформувала присутніх про те, що податкові органи вже почали надсилати  в аптеки запити стосовно участі в програмі “Доступні ліки”. У зв`язку з такою ситуацією, необхідно прийняти рішення, як діяти надалі. Якщо норма по фіксованим цінам не буде виконуватись, тоді необхідно її прибрати з постанови для уникнення маніпулювань зі сторони державних органів.

Тарас Лясковський в свою чергу на це відповів, що, якщо дистриб’ютори не стануть дотримуватись своєї націнки, можливий варіант виключення надбавки дистриб`ютора взагалі із формули розрахунку вартості на ліки. Тоді виробник і дистриб’ютор самостійно будуть визначати розмір оптової націнки в межах ціни виробника.

Деякі учасники засідання запропоновали надати можливість аптекам збільшувати розмір надбавки за рахунок дистриб’ютора, якщо той встановлює менше 10%.  Тоді ціни зможуть бути фіксованими. Такий варіант був підтриманий юристом АПАУ, оскільки 15% для аптеки є недостатньо.

Також під час зустрічі заступник міністра Роман Ілик  повідомив, що, наразі, МОЗ розробляє такі напрямки політики, як реклама ЛЗ, зміна підходів до біоеквівалентності ЛЗ, запровадження QR-кодування ЛЗ. Він також звернувся до всіх присутніх з проханням надавати  з цих питань свої пропозиції.