Сьогодні – Всесвітній день боротьби проти астми й алергії

Всесвітній день боротьби проти астми засновано за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я

Цей день відзначають щорічно 30 травня спільно із Всесвітнім днем хворого на алергію.

Мета проведених цього дня заходів – привернути увагу громадськості до цих важливих проблем.

Бронхіальна астма та алергія тісно взаємопов’язані між собою. Часто бронхіальна астма є наслідком алергічного захворювання. Згідно з даними ВООЗ, третина населення земної кулі страждає від алергії. Мова вже може йти про неінфекційну пандемію: кожна третя людина на планеті хвора на алергічний риніт і майже кожна десята – на бронхіальну астму.

Навесні й улітку під час цвітіння дерев і рослин у хворих загострюється бронхіальна астма. Вона характеризується такими клінічними ознаками, як задишка, кашель переважно вночі або вранці, епізодичні хрипи в легенях. Найважливішим принципом лікування є усунення симптомів, профілактика ускладнень, контроль над захворюванням. Це буває надзвичайно важко саме у весняно-літній період, коли в повітрі з’являється велика кількість пилку квітучих рослин. Лікар призначає пацієнту алерген-специфічну іммунотерапію.

Алергічні захворювання – бронхіальна астма, полінози, кропив’янка, алергічний риніт, дерматит, лікарська та харчова алергія – мають тенденцію до зростання. Поширеність алергічних захворювань найвища в регіонах з екологічно несприятливим становищем. Недарма алергію називають хворобою ХХІ століття.

Алергія з грецької мови означає «реакція на чужорідне». Це підвищена чутливість організму до впливу деяких факторів оточуючого середовища, так званих алергенів. Іншими словами – це гостра реакція імунної системи організму на якісь звичайні речі. Наприклад, на котяче хутро. Загалом алергенів налічується понад 20 тисяч. Їх є чотири основні види: харчові, біологічні, хімічні, лікарські.

Якщо раніше алергія була природного походження, то тепер збудниками алергії стають багато штучних речовин. Будь-яка річ або продукт можуть забезпечити алергіку дискомфорт.

Найбільш поширеними алергенами є пилок рослин, продукти харчування, хутро тварин, засоби побутової хімії, домашній пил та інші. Самій людині складно визначити, на який вид алергену вона може страждати, тут необхідна допомога лікаря.

У групі ризику найчастіше опиняються діти й молоді люди 20-35 років. У зрілому віці алергічні реакції з’являються значно рідше. Захворювання вражає однаково як чоловіків, так і жінок. Якщо алергією страждає один з батьків, то ймовірність розвитку алергії у дитини складає близько 30%. За наявністю алергії в обох батьків цей ризик подвоюється, сягаючи 60-75%.

Алергія може бути небезпечною для життя. У людей-алергіків може виникнути анафілактичний шок. Це тяжкий патологічний стан, пов’язаний з надзвичайно гострою реакцією організму на подразник. Анафілактичний шок можуть викликати лікарські препарати, укуси комах, продукти харчування – наприклад, молочні і молоковмісні продукти. За відсутністю медичної допомоги важкий перебіг алергії може призвести до летального кінця.

Симптоми алергії нагадують застудні – нежить, кашель, чихання. Тому відразу складно визначити де алергія, а де ознаки інфекції. Хворому варто якомога швидше згадати, коли саме і як з’явились ознаки, що нагадують алергічну реакцію. Із цими симптомами слід звернутись до лікаря.

Щоб уберегти себе від хвороби ХХІ століття, хворим варто уникати тих продуктів харчування, ліків та інших речовин, на які колись була алергія. Якщо є алергія на хутро тварин – не тримайте домашніх тварин в квартирі. Якщо є алергія на пил і кліщів – робіть щоденне вологе прибирання оселі. Якщо алергія на медичні препарати – завжди майте при собі спеціальну картку, де записано, на які саме ліки у вас алергія.

Джерела: gazeta.lviv.ua