Скільки ліків закупила держава в 2016-2017 роках і що з цього отримали українці

Безкоштовні ліки, які отримують за різними держпрограмами, насправді оплачуються з наших податків, оскільки закуповуються за кошти бюджету та розподіляються за регіонами залежно від потреб. Коли в 2015 році Україна перейшла на нові правила закупівлі ліків через міжнародні спеціалізовані організації, з одного боку країна відчутно зекономила, а з іншого – більшість ліків, вакцин та медпрепаратів потрапляли до пацієнтів із запізненням. Ми пропонуємо подивитися, скільки грошей держава витратила на ліки впродовж 2016-2017 років, і порівняти, як відбувався розподіл та постачання препаратів на місця.

У 2016 році на централізовану закупівлю ліків з бюджету було виділено 3,9 млрд грн, з них 91,75% (3,6 млрд грн) витрачено міжнародними організаціями, при тому що 100% коштів вони отримали авансом. Договори були укладені таким чином, що спочатку треба було заплатити аванс і лише потім отримати ліки. Але давно відома схема «ввечері гроші – зранку стільці» чомусь не спрацювала й більшість препаратів потрапила до пацієнтів лише наступного року.

Уляна Супрун за допомогою програми «Ліки є» переконує українців, що вони можуть отримати безкоштовні ліки за різними держпрограмами. Але в реальності виявляється, що цими можливостями можуть скористатися 10-20 відсотків пацієнтів.

Станом на липень нинішнього року в регіони України доставлено 84,73% від сум перерахованих авансів. Причому, це «середня температурі по лікарні», тому що вакцин було поставлено на 34% від авансу, витратних матеріалів для дитячого діалізу – на 55%, ліків для дітей хворих на аутизм – на 42%. До того ж за два з половиною роки в деяких закуплених препаратів сплив термін придатності. Частина з них і досі «в дорозі».

У 2017 році ситуація дещо змінилася. На ліки держава витратила 6,012 млрд грн, з яких 82,24% (4,9 млрд грн) пішли 100-відсотковим авансом через міжнародні організації для закупівлі медпрепаратів, які станом на травень цього року доставлені до лікарень та медзакладів України лише на 37,17% від витраченого. При цьому вакцин було поставлено тільки на 2,7% від авансу, ліків для дитячої онкології – на 18%, дорогих препаратів для трансплантації – 26%, а за багатьма напрямками поки що взагалі не постачалося нічого.

У звіті Рахункової палати за 2017 рік йдеться про те, що МОЗ не забезпечив результативного використання бюджетних коштів 2015–2017 років на закупівлю ліків.

У МОЗ вважають, що лікарів не вистачало й раніше, тому це не зашкодить проведенню медреформи. Як було раніше та як варто було б зробити зараз, щоб стало більше сімейних лікарів – у матеріалі народного депутата Валерія Дубіля.

«За результатами закупівель, які МОЗ проводив самостійно, оплата постачальникам за матеріальні цінності здійснювалась за фактом їх поставки й лише в окремих випадках як попередня оплата. Водночас відповідно до договорів, укладених МОЗ зі спеціалізованими організаціями, для здійснення закупівель проводиться стовідсоткова попередня оплата. У результаті безгосподарності МОЗ на рахунках спеціалізованих організацій ПРООН і ЮНІСЕФ залишилися кошти державного бюджету 2015 року в сумі 93,6 мільйона гривень, або 6,5% від загального обсягу перерахованих ним коштів. Цими коштами спеціалізовані організації користуються й зараз», – зазначено в звіті.

З’ясувалося, що гроші з бюджету від 12 до 20 місяців перебували на рахунках спеціалізованих організацій, поки в країні не було необхідних ліків. До того ж МОЗ, укладаючи договори з міжнародними організаціями, не передбачив у них відповідальності за несвоєчасну поставку ліків та можливість замінити ліки з меншим терміном придатності.

«У результаті лікарські засоби на суму 11,3 мільйона гривень (3,5% від вартості отриманих лікарських засобів) для лікування онкохворих дітей до закінчення терміну їх придатності не використані, а отже, втрачені», – йдеться в звіті Рахункової палати.

Цікаво також порівняти, яким чином розподілялися кошти за різними напрямками медицини та як швидко медпрепарати потрапляли до пацієнтів в 2016 та в 2017 роках. Одне з найболючіших питань – вакцинація. У 2016 році держава виділила понад 590 млн грн на закупівлю вакцин. Станом на червень 2018 року на місця розвезено лише 34,19% від закупки дворічної давнини. Минулого року на вакцини виділено майже 400 млн грн, але на травень цього року в наявності є лише 2,7% від авансу.

Повна передплата була здійснена за препарати для лікування СНІДу, гемодіалізу для дітей, витратні матеріали для донорства й за контрацептиви, але в 2016 році ми за ці гроші отримали від 62 до 100% препаратів, а в 2017-му – взагалі нічого. Вже середина 2018 року, а ліків досі немає. Така ж ситуація з ліками від аутизму, гепатиту В і С та засобами та реагентами для скринінгу новонароджених.

На ліки та витратні матеріали для лікування туберкульозу в 2016 році було виділено понад 200 млн грн (99,9% від потреби) й через два з половиною роки нарешті надійшло майже все необхідне. В 2017 році, зважаючи на те, що в Україні епідемія туберкульозу, на закупівлю ліків виділено понад 550 млн грн, але поки що не надійшло жодного препарату.

Детальніше – на інфографіці.

Ліки, за які держава заплатила авансом ще в 2016-2017 роках, досі не на 100 відсотків потрапили до медзакладів. До регіонів поставлено лише 37 відсотків медпрепаратів минулорічних закупівель.
Джерело: slovoidilo.ua