14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

Щорічно 14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом. Ініціатива заснувати таку дату  зародилася у 1991 році. Відповідне рішенням прийняли Міжнародна діабетична федерація разом із Всесвітньою організацією охорони здоров’я. На офіційному рівні День боротьби з діабетом почали святкувати лише у 2007 році після рішення Організації Об’єднаних Націй.

Чому саме така дата? Історія лікування цукрового діабету розпочалася в 1922 році. Тоді молодий канадський вчений Фредерік Бантінг зробив першу ін’єкцію інсуліну. Він ввів препарат 14-річному хлопчику і тим самим врятував тому життя. Після почалося масове виробництво інсуліну.

У документі визнається нагальна «необхідність продовження багатосторонніх зусиль щодо охорони та зміцнення здоров’я людини і забезпечення доступу до лікувальних послуг і медичної освіти».

Діабет – це хронічна хвороба, яка виникає у тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін. Це призводить до підвищеного рівня вмісту глюкози у крові (гіперглікемії).

Для діабету першого типу (раніше відомого як інсулінозалежний або дитячий діабет) характерна відсутність вироблення інсуліну.

Діабет другого типу (раніше званий інсулінонезалежним або дорослим діабетом) розвивається внаслідок неефективного використання організмом інсуліну. Часто він є результатом надмірної ваги і відсутності фізичної активності.

Гестаційний діабет є гіперглікемією, яка вперше виявляється під час вагітності.

Діабет усіх типів може викликати ускладнення у різних частинах тіла і підвищувати загальний ризик передчасної смерті. До можливих ускладнень належить інфаркт, інсульт, ниркова недостатність, ампутація ніг, втрата зору і ураження нервів. Під час вагітності погано контрольований діабет підвищує ризик смерті плоду і виникнення інших ускладнень.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рівні поширеності діабету неухильно ростуть. За оцінками, у 2014 році на діабет страждали 422 мільйони дорослих у всьому світі у порівнянні з 108 мільйонами у 1980 році. Це означає, що кожна одинадцята доросла людина у світі страждає на діабет, повідомили в ООН.

Так, глобальний рівень захворюваності діабетом (стандартизований за віком) майже подвоївся з 1980 року, збільшившись з 4,7% до 8,5% серед дорослого населення. Це відображає зростання супутніх факторів ризику, таких як надмірна вага або ожиріння. За останній час рівень захворюваності діабетом швидше зростав у країнах з низьким і середнім рівнем доходу в порівнянні з країнами з високим рівнем доходу.

За інформацією ЗМІ