Для “Доступних ліків” система 2D-маркування може стати обов’язковою

Система 2D-маркування може стати обов’язковою для ліків, що входять в урядову програму “Доступні ліки” вже до 2019 року. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик.

Він зазначив, що впровадження системи 2D-маркування, обумовлено тим, що з лютого 2019 року QR-кодування ліків стане обов’язковим для країн Євросоюзу, і ліки, які не можуть бути з-за цього реалізовані на європейському ринку, можливо, потраплять на український ринок, що збільшує ризик споживання українцями неякісних або фальсифікованих ліків.

За його словами обов’язкове кодування буде запроваджуватися поступово протягом 3 років: у перший рік – для усіх ліків, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”; на другий рік політика торкнеться усіх препаратів, що лікують пріоритетні захворювання, а отже містяться в державних програмах; на третій рік – для усіх лікарських засобів без виключення, що реалізовуються в Україні.

Щодо контролю за обігом препаратів та механізму, як наповнюватиметься загальна інформаційна система, – міністерство планує працювати з нею за таким алгоритмом:

Аптечний заклад, склад медзакладу та відповідальні особи медзакладів щодня передаватимуть інформацію щодо отриманих лікарських засобів із зазначенням унікальних кодів упаковок до автоматизованої системи відстеження обігу лікарських засобів;

Учасники обігу лікарських засобів (дистриб’ютори, аптеки, медзаклади тощо) щодня передаватимуть в автоматизовану систему відстеження обігу лікарських засобів інформацію щодо повернення, терміну придатності, псування, втрату або утилізацію лікарських засобів;

Орган контролю отримуватиме та аналізуватиме інформацію щодо руху лікарських засобів – від виробника або імпортера до кінцевого пункту реалізації.

Загалом, концепція міністерства полягає у створенні загальної інформаційної бази даних, де буде акумулюватися вся інформація про вироблені та імпортовані в Україну лікарські засоби. А система обов’язкового нанесення трекінг-кодів (QR-кодів) на упаковки ліків дозволить відстежувати рух препаратів від виробника або імпортера до кінцевого споживача і ефективно протидіяти обігу підроблених і неякісних ліків в Україні.