Наш 2018 рік!

Рік минає, і ми традиційно підбиваємо підсумки, аналізуємо зроблене. Хочемо поділитися з вами окремими моментами, які відбулися в АПАУ протягом  2018-го.


Січень

У результаті співпраці АПАУ з бізнес-об’єднаннями, зокрема Коаліцією «За детинізацію економіки», з метою впорядкування належного відпуску лікарських засобів  шляхом внесення змін до чинного законодавства, у Києві з’явилися білборди з написом «Стоп фальшивим лікам без РРО», які закликали українців не купувати ліки без РРО .

До речі, АПАУ постійно через  засоби  масової інформації закликає українських громадян купувати ліки тільки в аптеках, де є касові апарати і видають фіскальний чек.

______

АПАУ виступила  з відкритим листом, зазначивши, що останнім часом у ЗМі все частіше поширюється недостовірна інформація про те, як в аптеках торгують підробними ліками.

Аптечна професійна асоціація України зазначила, що такі виступи ґрунтуються на бездоказовій базі, не мають логічного пояснення, аргументів та закликала громадян не піддаватися на подібну дезінформацію,  більше довіряти аптекарям. Адже аптека – це ліцензований заклад охорони здоров’я, основним завданням якого є  реалізація  населенню лікарських засобів. У кожній аптеці працюють фахівці з фармацевтичною освітою, які відповідають за якість реалізованих ліків.

Пізніше на сайті АПАУ було оприлюднено офіційну інформацію щодо кількості фальсифікованих ліків в аптеках від Держлікслужби.

 

Лютий

Аптечна професійна асоціація України (АПАУ) та Асоціація «Оператори ринку медичних виробів» (AMOMD) спільно з компанією «МОРІОН» та «УКРКОМЕКСПО» провели семінар для аптечних закладів та працівників фармації.

Серед спікерів начальник Управління фармацевтичної діяльності та якості фармацевтичної продукції МОЗ України Тарас Лясковський, директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко, юрист АПАУ Наталія Петрівська, президент Асоціація «Оператори ринку медичних виробів» (AMOMD) Павло Харчик та виконавчий директор AMOMD Дар’я Бондаренко.

У програмі семінару  розглянуто важливі для повсякденної роботи фахівців питання.

По завершенні семінару всім слухачам видані сертифікати.

_______

Директор Аптечної професійної асоціації України, доктор фармацевтичних наук  Володимир Руденко  провів чергову зустріч з школярами в рамках освітньої програми, започаткованої АПАУ.

Організатором зустрічі стали представники Школи Героїв. Формат – запитання та відповіді. Чим цікавий? Учні спілкуються з досвідченими професіоналами практично на “ти”. Це дружня розмова про освіту, роботу, хобі, відпочинок.

Але найбільше старшокласників цікавили питання пов’язані з обранням майбутнього фаху – фармацевта та провізора.

_______

У прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція, у якій взяв участь і  директор Аптечної професійної асоціацї України (АПАУ) Володимир Руденко.

У рамках прес-конференції йшла мова про те як розвивається аптечний ринок та вітчизняна фарміндустрія, з якими труднощами стикається аптечний бізнес, які проблеми чи недоліки вітчизняні фармвиробники бачать у правовому полі.

Володимир Руденко прокоментував розвиток аптечного сегменту, зазначивши, що за минулий рік кількість аптек збільшилася. Переважну більшість нових аптек відкрито у великих містах з населенням більше 50 тис. осіб. У селах та невеликих містах також відзначається позитивна динаміка

Не оминув увагою і те, що сьогодні в аптечному сегменті відчувається дефіцит кадрів. Наголосив на тому, що лікарські засоби в аптеці мають право відпускати виключно фахівці з фармацевтичною освітою.

Підсумовуючи, виокремив основ­ні труднощі, з якими зараз стикається аптечний бізнес. Це висока конкуренція, зарегульованість галузі, дефіцит фармацевтичних кадрів.

_______

ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» провела чергову конференцію. Відкрив її голова правління громадської спілки Ігор Червоненко. 

Розпочався захід круглим столом за участі представників Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Найбільше дискусій точилося навколо продажів аптеками наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів. У ході конференції мова також йшла  про функціонування аптек в непростий нинішній час, порядок їх відкриття, роботу спеціалістів та ін.

Із річними звітами про діяльність ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» виступили голова правління Ігор Червоненко та директор АПАУ Володимир Руденко.


Березень

Директор Департаменту охорони здоров’я  Київської міської державної адміністрації (КМДА) Валентина Гінзбург проінформувала, що в програмі «Доступні ліки» сьогодні беруть участь понад 600 аптек столиці.

Значна кількість аптек-учасниць – аптечні мережі, які є членами ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)».

До речі, варто зазначити, що так  не лише в столиці, а й у інших в регіонах України.

______

Також відбувся прямий годинний ефір щодо програми «Доступні ліки» на телеканалі “Київ”. Говорили заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик та директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко.

https://www.youtube.com/watch?v=mKCi1OzO5Tk

———-

ГС «АПАУ» висловила свою позицію щодо фіксованої оплати за рецепт у листі до МОЗ, зазначивши, має велике занепокоєння з приводу ініціатив розробки альтернативного механізму граничним торговельним (роздрібним) надбавкам (регресивні націнки, фіксована плата за обслуговування рецепта).

По програмі “Доступні ліки” було запропоновано МОЗ переглянути зміни в порядку застосування роздрібної надбавки та запровадити один з наступних варіантів:

Перший:  збільшити роздрібну надбавку до 20 – 25%. Одночасно з цим, в Реєстрі відшкодування вартості лікарських засобів ввести та зафіксувати ціну дистриб’ютора.

Другий: Якщо вводити фіксовану ціну за обслуговування одного рецепта, то тільки виключно як ПЛЮС до встановлених 15 % роздрібної націнки для аптек.

Третій: Впровадити норму, яка б дозволила, в разі невикористання дистриб’ютором 10% надбавки (застосування її  в меншому розмірі), аптеці реалізовувати лікарські засоби за роздрібною фіксованою ціною, затвердженою в Реєстрі, з урахування невикористаної надбавки дистриб’ютора (тобто, можливе збільшення роздрібної надбавки аптеки за рахунок невикористаної надбавки дистриб’ютора).

 

Квітень

За рік роботи урядової ініціативи, яка розпочала свою діяльність в квітні 2017 року, до програми «Доступні ліки» активно приєдналися аптеки учасників Аптечної професійної асоціації України. Вони працюють майже в усіх областях.

АПАУ провела незалежне опитування і серед населення щодо Програми «Доступні ліки».

Зі 100% опитуваних тільки 4,3% відповіли, що вони не чули про діяльність Програми “Доступні ліки”.

_________

ГС «Аптечна професійна асоціація України» звернулася письмово з проханням до Міністерства охорони здоров`я України не розглядати питання дозволу інтернет-торгівлі ліками, з метою забезпечення подальшого належного державного нагляду і контролю за обігом лікарських засобів.

На думку ГС «АПАУ», останнім часом деякі громадські організації, в тому числі, ті, що не мають жодного відношення до аптечної діяльності, активно починають просувати ідею необхідності впровадження інтернет-торгівлі лікарськими засобами. Тому вважає ці ідеї передчасними та такими, що потребують детального вивчення.

Громадська спілка «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» вважає, що початок обговорення питання запровадження інтернет-торгівлі лікарськими засобами можливий після запровадження QR-кодування ліків, електронного рецепту та страхової медицини, а також зобов’язання всіх суб’єктів господарювання, що займаються роздрібною торгівлею лікарськими засобами, застосовувати РРО.

_________

Відбулося засідання Підкомітету з питань законодавчого забезпечення розвитку фармації, здійснення фармацевтичної діяльності, доступності ліків, виробництва та обігу медичних виробів Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я за участі  громадськості. АПАУ представляли директор Аптечної професійної асоціації України  Володимир Руденко та юрист Наталія Петрівська.

Обговорювався  Проект Закону «Про лікарські засоби» (№2162). Серед найбільш дискусійних питань виявилося питання щодо запровадження інтернет-торгівлі ліками. Своє «проти» з цього приводу  озвучили представники ГС «АПАУ» та інші учасники. Також більшість учасників аптечної галузі висловилися проти акредитації аптек.

Директор АПАУ Володимир Руденко також зазначив, що потребують детального вивчення і доопрацювання такі поняття як «фармацевтична допомога»  та «фармацевтична послуга».

 

Травень

У Верховній Раді України відбувся круглий стіл «Формування цін на лікарські засоби. Чому ліки продовжують дорожчати?» під головуванням народного депутату України Ірини Сисоєнко. У заході взяли участь заступник міністра охорони здоров`я України Роман Ілик та представники громадських організацій, в тому числі й АПАУ.

Основне питання, винесене на повістку денну, –  шляхи зниження цін на лікарські засоби.

Директором АПАУ Володимиром Руденком була надана інформація щодо витрат, які несе аптека при організації своєї діяльності та  важелів, що зможуть вплинути на вартість лікарських засобів, а саме реімбурсація та страхова медицина. Адже у  цьому разі держава буде регулювати ціну на певні препарати від виробника до аптеки.

 

Червень

В Антимонопольному комітеті України (АМКУ) відбулася робоча зустріч щодо проблемних питань у процесі співпраці торговельних мереж та постачальників у сфері рітейлу на тему: «Проблемні питання у процесі співпраці торговельних мереж та постачальників у сфері рітейлу».

Участь в засіданні взяли директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко та юрист АПАУ Наталія Петрівська. Питання, які було винесено на повістку денну, стосувалися певною мірою і аптечного сектору.

Обговорювався стан конкуренції на ринках роздрібної торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами,стан проблем на цих ринках, взаємодії постачальників та торговельних мереж при встановленні договірних умов тощо.

_______

Відбулися чергові збори  АПАУ, де учасниками  громадської спілки розглянуто  важливі питання сьогодення, які стосуються аптечної справи та фармацевтичної галузі в цілому.

Було обговорено зміни в законодавстві, зокрема законопроекту «Про лікарські засоби»,  нормативні акти,  назрілі  проблеми, що стосуються роботи аптечних мереж.

Серед запланованого надалі: підтримка ініціатив щодо внесення змін до порядку застосування РРО  та обов’язкового їх застосування фізичними особами – підприємцями, розгляд основних питань, які будуть відображені в проекті закону «Про лікарські засоби», подальше відстоювання позиції щодо продажу лікарських засобів виключно з аптек, а не за допомогою доставки, обговорення змін, що плануються внести до Закону України «Про рекламу» тощо.

______

Виступ директора Аптечної професійної асоціації України, доктора фармацевтичних наук Володимира Руденка на “Аптеки світу- 2018”:

Він детально зупинився на питаннях, які сьогодні на часі, щодо діяльності аптек, участь у програмі «Доступні ліки», пілотному проекті з відшкодування вартості препаратів інсуліну, дискусії нав­коло врегулювання інтернет-торгівлі ліками та ін., представивши їх проблемні та спірні аспекти, а також роботу АПАУ в цьому напрямку.

 

 

Липень

Групою народних депутатів в Парламенті зареєстровано законопроект № 8591  «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення економічної конкуренції та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами».

АПАУ виступила з відкритим зверненням, констатуючи, що законопроект жодним  чином не обговорювався з професійною спільнотою України та висловила впевненість, що прийняття даного законопроекту в такій редакції, ніяким чином не вплине на формування ціни на лікарські засоби для споживача.

Було запропоновано дослідити весь ланцюжок формування цін від виробника – імпортера – дистриб’ютора до аптеки. І це має бути прозоро та зрозуміло. Аби  не тільки всі учасники ринку, а й пересічні громадяни  побачили, що ціну завжди формує виробник (імпортер).

Також Спілка закликала ініціаторів до співпраці.

_______

27 липня відбулася стратегічна сесія членів Української Ради Бізнесу (УРБ).

Активну участь у ній взяв і директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко.

Учасники зібрання обговорили поточний стан УРБ у спільноті українських реформаторів економіки, сильні та слабкі  сторони, точки росту та загрози.

 

Серпень

Протягом серпня директором АПАУ Володимиром Руденком було дано ряд інтерв’ю щодо законопроекту 8591:

https://www.apteka.ua/article/467643

https://www.youtube.com/watch?v=6ou0kXSomQY

https://www.apteka.ua/article/471437

http://apau.org.ua/2018/

та ін..

________

Юристом АПАУ Наталею Петрівською підготовлено  декілька аналітичних записок, пропозицій до ініціаторів законопроекту №8591, та направлено листи щодо цього питання в усі регуляторні державні органи.


Вересень


АПАУ нагородила грамотами та дипломами кращих працівників аптек та кращі аптеки року аптечних мереж ( учасників АПАУ)  з нагоди професійного свята – Дня фармацевтичного працівника.

На сайті АПАУ з нагоди професійного свята традиційно було розміщено розповіді про фармацевтів та провізорів – людей відданих справі.

 

______

Відбувся круглий стіл за участі ініціаторів  проекту закону № 8591, які вкотре без особливих аргументів наголосили, що саме його прийняття дозволить закріпити європейські стандарти на аптечному ринку, що в свою чергу покращить цінову і фізичну доступність ліків для українців.

Серед присутніх на заході були також і представники Аптечної професійної асоціації України.

Зокрема, голова правління ГС АПАУ Ігор Червоненко у своєму виступі зазначив, що законопроект в такому вигляді, як нині, приймати неможливо, адже він несе не зменшення цін, а суттєві ризики щодо ведення професійної діяльності власників аптек та аптечних мереж, суттєво обмежує коло осіб, які можуть займатися таким видом діяльності, встановлює освітні цензи та нерівні умови для суб’єктів різних форм власності.

Він також наголосив на тому, що законопроект не має дійсної мети стосовно захисту  прав споживачів та забезпечення належної конкуренції,  запропонував привести обговорюваний документ до відповідності з Конституцією України.


Жовтень

Інтерв’ю директора АПАУ Володимира Руденка провідним ЗМІ щодо законопроекту №8591:

http://pozitciya.com.ua/68902-vladimir-rudenko

https://daily.rbc.ua/ukr/show/vladimir-rudenko-lobbisty-proekta-aptekah-1540974061.html

_______

Аптечна професійна асоціація України отримала відповіді на звернення стосовно зауважень до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення економічної конкуренції  та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами»  від Антимонопольного комітету України (http://apau.org.ua/wp-content/uploads/),  який вважає, що реалізація положень законопроекту буде мати антиконкурентний ефект на ринках роздрібної торгівлі лікарськими засобами, та Державної регуляторної служби України, якою, зокрема,  встановлено, що редакція законопроекту суперечить  Господарському Кодексу України, а саме загальним принципам господарювання в України в частині забезпечення економічної  багатоманітності та рівності захисту державою усіх суб’єктів господарювання та свободи підприємницької діяльності у межах, визначених законом.

Також  Головним науково–експертним управлінням Верховної Ради України рекомендовано повернути законопроект №8591 на доопрацювання.

Своє бачення щодо законопроекту №8591 підготувала у відповідь на запит АПАУ  й Національна академія правових наук України.

______

На сайті Держлікслужби оприлюднено наказ “Про затвердження складу Громадської ради при Держлікслужбі” від 3 жовтня 2018 року та список тих учасників, які увійшли до складу Громадської ради при Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Серед них і директор Аптечної професійної асоціації України, доктор фармацевтичних наук Володимир Руденко.

 

Листопад

В «Укрінформі» відбулася прес-конференція на тему: «Заяви експертів щодо  законопроекту  №8591 «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення економічної конкуренції та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами», яку організувала і провела ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» за участі представників аптечних мереж.

Висловили своє бачення щодо законопроекту та  відповіли на запитання ЗМІ: Ігор Червоненко – голова правління ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» і «ТОВ Фармастор»; Володимир Руденко – директор Аптечної професійної асоціації України; Сергій Данієлян – співвласник ПФ «Гамма – 55»; Ігор Пустовіт – співвласник компанії «Сіріус»; Олександр Федечко – власник компанії «Подорожник»; Андрій Ахтирський – співвласник компанії АНЦ.

Один з головних меседжів, який озвучено спікерами в ході прес-конференції, це те, що законопроект №8591 – пряме порушення Конституції України і ряду важливих нормативних актів. До того ж, треба розуміти, що вразі прийняття законопроекту, населені пункти залишаться без аптек, а то й без лікарських засобів взагалі, велика кількість фахівців залишаться без роботи, а Україна, в разі їх міграції на роботу за кордон, – без кваліфікованих спеціалістів в аптечній справі. Корупційна складова набере ваги, адже не зрозуміло хто і як вирішуватиме, яку аптеку лишити, а яку закрити. Здорожчання ліків  і припинення діяльності державних програм відчутно вдарить по кишені пересічного українця. І це тільки частина ризиків.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1916&v=VXEpsu-1R0E

_______

Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, де розглядалося питання про внесення змін до Закону України “Про лікарські засоби” щодо забезпечення економічної конкуренції та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами (р. № 8591).

На засіданні Комітету були присутні голова правління ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» Ігор Червоненко та директор Володимир Руденко.

За результатами голосування більшістю голосів народних депутатів проект не підтримано та відправлено ініціаторам на доопрацювання.

______

Представники АПАУ, зокрема директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко, власники аптечних мереж, взяли участь у Форумі партнерства держави та бізнесу «Реімбурсація 2.0», організований Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Значні зміни принесе вже слідуючий рік у співпрацю держави та фармацевтичних компаній. До Національної служби здоров’я України перейде адміністрування програми «Доступні ліки». НСЗУ буде контрактувати фармацевтичні заклади та, після укладання прямих договорів з аптеками, напряму відшкодовуватиме їм вартість лікарських засобів.

У зв’язку з цим на форумі представлений та проаналізований досвід реалізації програми «Доступні ліки» в Україні (2017-2018 рр.), озвучено та обговорено подальші плани.

 

Грудень

6 грудня в Києві  традиційно відбувся  щорічний  Аптечний саміт України, незмінним організатором якого є Аптечна професійна асоціація України. Цього року його відвідало понад з50 учасників!

У заході, де обговорювалися ключові події на фармацевтичному ринку в 2018 р., взяли участь провідні експерти галузі, а також представники влади, бізнесу, регуляторних органів тощо.

Відкрив саміт і розпочав своїм виступом першу сесію голова правління ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» Ігор Червоненко, озвучивши найбільш важливе для представників аптечного ринку  на сьогодні питання, яке стосується законопроекту №8591.

Відрадно, що нарешті  свої пропозиції власники аптечних мереж змогли напряму озвучити співавтору законопроекту № 8591, народному депутату Ірині Сисоєнко, яка взяла участь у Аптечному саміті. З побажаннями до учасників Аптечного саміту звернулася також народний депутат України Тетяна Бахтеєва.

До речі, перша сесія саміту була присвячена питанням саме фармацевтичній реформі в Україні. Участь у ній також взяли заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик та генеральний директор фармацевтичного директорату МОЗ Олександр Комаріда.

Під час другої сесії «Медична реформа в Україні та аптеки» розглядалися питання «Програма «Доступні ліки» – як гроші йдуть за пацієнтом до аптеки?» (інформували голова Національної служби здоров’я Олег Петренко та радник міністра охорони здоров’я України Олесандр Жигінас.

Не менш жваво відбулася і третя заключна сесія саміту під назвою « У кожного – своє обличчя» за участю цікавих спікерів. Участь в підсумковій дискусії взяли Вікторія Запоточна, генеральний директор «ТОРІ ГрупУкраїна» та Тамара Мокроусова, генеральний директор компанії «Біонорика».

_______

Проведено установчі збори для формування складу Громадської ради при Державній фіскальній службі України, до складу якої, поміж обраних кандидатів, увійшов і директор АПАУ Володимир Руденко.

_______

Міністерство охорони здоров’я спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України підготували низку рекомендацій для закупівельників лікарських засобів, а також учасників, які містяться у спільному листі N 3301-04/55905-03/01.7/33810 від 19.12.2018.

Документ був розроблений на виконання рекомендацій Антимонопольного комітету України щодо захисту і формування конкурентного середовища в сфері закупівель лікарських засобів.

До речі, АПАУ активно надавались пропозиції стосовно цього документа, більшу частину з яких  враховано.

Документом визначені принципи, яких рекомендується дотримуватись замовникам при закупівлі лікарських засобів.

______

На сайті ВРУ опубліковано ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-19, відповідно до якого з 01 січня 2019 року всі суб’єкти господарювання, що займаються роздрібною реалізацією лікарських засобів та медичних виробів, в тому числі фізичні особи – підприємці, зобов’язані використовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій).

 

______

Щодо законопроектів, то окрім тих, які згадано в цьому звіті, у кінці цього року  народні депутати прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти в першому читанні  проект Закону «Про лікарські засоби» № 2162, до якого АПАУ також надаватиме свої пропозиції.

Тобто, у новому році нам вже є над чим працювати.

А ще маємо багато нових планів, ідей, які крок за кроком АПАУ втілюватиме в життя у  2019 році. Там і зустрінемося! Хороших усім новорічних свят! 🙂