Моніторинг інформаційного простору

Доброго дня, шановні колеги!

Що сталося за тиждень:

 1. Електронні рецепти замість паперових: як коментують зміни у МОЗ
 2. Нові доступні ліки: які зміни чекають на пацієнтів з 1 квітня
 3. Антибіотик за рецептом: Уряд затвердив Національний План дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів
 4. Власники аптек повинні мати фармацевтичну освіту, — “аптечний закон”
 5. Не менее 300 метров между аптеками: депутаты предлагают перенять европейский опыт.
 6. Кількість аптек в одного власника обмежать законом
 7. Медична реформа: що пропонують кандидати в президенти

Електронні рецепти замість паперових: як коментують зміни у МОЗ

З 1 квітня 2019 року замість паперових рецептів лікарі виписуватимуть електронні. Ввесь ланцюжок на шляху до видачі медикаментів проходитиме через електронну систему охорони здоров’я.

Сімейний лікар Марія Богородецька сподівається, що із запровадженням електронних рецептів деяким постійним пацієнтам навіть не потрібно буде приходити до поліклініки.

Як коментують зміни у МОЗ

У МОЗ наголошують, що з переданням програми “Доступні ліки” під крило Національної служби здоров’я значно спроститься оплата аптекам.

Раніше МОЗ передавав ці гроші в регіони. Тепер таких проміжних етапів не буде. Розрахунок відбувається в електронному вигляді на підставі електронної звітності,
– пояснив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

У 2019 році на “Доступні ліки” з бюджету країни виділили один мільярд гривень. Загалом з 2017 року, від початку існування програми, виписали 33 мільйони рецептів. Заступник Уляни Супрун каже, що спрощена система повинна стимулювати аптеки приєднуватись до програми.

Адже зараз з маленькими аптеками є проблеми. Наприклад, в райцентрах, які продають не так багато медикаментів, але для того, щоб навіть невелику кількість їм відпустити по програмі “Доступні ліки” треба заповнити велику кількість паперів.

У МОЗ також пообіцяли, що відтепер пацієнт зможе отримувати ліки не лише в аптеках свого містах, а в будь-якій, яка уклала договір з національною службою здоров’я.

Як працює нова система

Медичні картки пацієнтів вже є в електронній системі, а до 1 квітня має запрацювати й база з рецептами. Саме тоді програму “Доступні ліки” переведуть в електронну систему та віддадуть до Національної служби здоров’я.

Джерело: 24 канал

Нові доступні ліки: які зміни чекають на пацієнтів з 1 квітня

Програма “Доступні ліки” в рамках медичного реформування в Україні стартувала 1 квітня 2017 року. Упродовж цього часу можна було безоплатно або за невелику доплату отримати ліки проти хронічних хвороб серця, астми та діабету 2 типу. З 1 квітня 2019 року “Доступні ліки” стають ще доступнішими та сучаснішими.

Як це буде – розповіла в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

З наступного місяця програма “Доступні ліки” переходить у відання Національної служби здоров’я України. У березні НСЗУ розпочне підписувати договори з аптеками по всій країні. З квітня – запрацює електронний рецепт і НСЗУ почне виплати аптекам.

Як трансформується механізм роботи “Доступних ліків”

Аптеки для участь у програмі більше не укладатимуть договорів з різними департаментами охорони здоров’я. Вони співпрацюватимуть з НСЗУ. Документообіг проходитиме в електронному форматі. Буде єдиний пул коштів на всю країну, які будуть прозоро відслідковуватися.

Рецепт на “Доступні ліки” лікар виписуватиме через електронну систему охорони здоров’я. Всі рецепти будуть обліковуватися у електронній системі. Їх без проблем зможуть виписувати приватні заклади та ФОпи.

Доступні ліки тепер виписуватиме лише обраний вами сімейний лікар чи терапевт. Для отримання рецепту з 1 квітня вам потрібно мати декларацію з лікарем.

Свої ліки можна буде дуже просто отримати за електронним рецептом в будь-якій аптеці країни, яка уклала договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий.

Як отримати ліки в аптеці за електронним рецептом

1. Записатись і прийти на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким підписана декларація, – вона обов’язкова.

2. Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

3. Лікар разом з пацієнтом перевіряють актуальність номеру телефону пацієнта в декларації. Він повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

4. Лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

5. На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.

6. Лікар може, за необхідності, роздрукувати консультаційний висновок, де є розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. Також там зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

7. Пацієнт іде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі “Доступні ліки”. Називає працівнику аптеки номер рецепта.

8. Аптекар пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму “Доступні ліки”.

9. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Якщо в аптеці закінчилися безкоштовні або ті, що відшкодовуються, ліки, то пацієнт може:

 • зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку;
 • звернутись в іншу аптеку;
 • обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню станом на 23 липня 2018 року є за посиланням.

З квітня зміни розгортатимуться поступово, але за кілька місяців охоплять всю країну, – і ми швидко перейдемо на новий рівень роботи — за кращими світовими стандартами, впевнена Уляна Супрун.

Джерело: 24 канал

Антибіотик за рецептом: Уряд затвердив Національний План дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів

6 березня 2019 року Кабінет Міністрів України затвердив Національний План дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Це означає, що протягом найближчих років Україна зробить кроки для забезпечення раціонального використання протимікробних препаратів у медицині, ветеринарній медицині, харчовій промисловості відповідно до кращих світових та європейських практик. Розповідаємо, чому це важливо і що зміниться.

Антибіотики, протигрибкові препарати та інші протимікробні засоби перестають діяти, бо через надмірне і необґрунтоване вживання таких ліків мікроорганізми виробляють своєрідний “імунітет”: вони змінюються і стають нечутливими до ліків. Фактично з’являються нові модифікації збудників інфекцій, які неможливо вилікувати протимікробними препаратами. Внаслідок цього вже сьогодні гинуть люди у всьому світі. Ця проблема уже визнана однією із загроз людству.

Одними з основних причин такої ситуації є самолікування (коли люди лікуються протимікробними препаратами, зокрема антибіотиками, коли їх не потребують) та використання антибіотиків у тваринництві. Тобто  безвідповідальне та необґрунтоване використання таких ліків викликає розвиток стійкості мікроорганізмів до протимікробних препаратів. Наприклад, опитування ВООЗ показало, що 64% людей помилково вважають, що застуди і грип можна лікувати антибіотиками. Насправді антибіотики не лікують від інфекцій, що викликані вірусами. Їх застосовують лише при вторинній бактеріальній інфекції.

Щоби подолати цю проблему, Міністерство охорони здоров’я разом з іншими міністерствами до кінця  2020 року розробить низку нормативно-правових актів. Що зміниться:

 • Посилиться контроль за рецептурним відпуском антибіотиків в аптечній мережі.
 • Буде обмежено застосування протимікробних препаратів в якості стимуляторів росту у тваринництві, птахівництві та рослинництві.
 • Медики і ветеринари отримають чіткі інструкції, що допоможуть мінімізувати ризики невиправданого використання протимікробних препаратів.
 • Впровадиться дієва системи епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю, Україна долучиться до загальноєвропейської мережі. Будуть впроваджені заходи з інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та підходи щодо підготовки фахівців в медичній та немедичній галузях з питань раціонального використання протимікробних препаратів.
 • Здійснюватиметься моніторинг резистентності ВІЛ- інфекції/СНІД.
 • Методи лабораторної діагностики і підходи до проведення досліджень з метою визначення стійкості до протимікробних препаратів відповідатимуть стандартам Європейського Союзу.
 • Українські науковці разом з європейськими колегами проводитимуть дослідження аспектів протимікробної резистентності та новітніх методів діагностики.

План розробило МОЗ України разом з фахівцями Центру громадського здоров’я.

Реалізація Національного Плану дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів дозволить поліпшити ефективність профілактики та лікування інфекційних і паразитарних хвороб, знизити тяжкість та тривалість перебігу цих хвороб, знизити смертність, пов’язану з поширенням мікроорганізмів, стійких до протимікробних препаратів.

Нагадаємо, ВООЗ закликала зменшити вживання антибіотиків для лікування ускладнень грипу: https://goo.gl/BXqhMx

Джерело: МОЗ 

Власники аптек повинні мати фармацевтичну освіту, — аптечний закон

Якщо аптека має одного власника, у нього має бути фармацевтична освіта. Якщо ж у аптеки кілька власників, то хоча б один із них повинен мати вищу фармацевтичну освіту.

Народні депутати хочуть зобов’язати власників аптек мати освіту фармацевта. Така норма міститься у законопроекті № 8591-д, мета якого — забезпечити економічну конкуренцію та захист прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Інформація про це міститься у документі.

Якщо аптека має одного власника, у нього має бути фармацевтична освіта. Якщо ж у аптеки кілька власників, то хоча б один із них повинен мати вищу фармацевтичну освіту. Такий власник повинен володіти не менше, ніж 50 % частки статутного капіталу компанії, вважають творці законопроекту.

Законопроект № 8591-д уже підтриманий профільним комітетом ВР та очікує своєї черги на розгляд у парламентській залі.

Джерело: Вголос

Не менее 300 метров между аптеками: депутаты предлагают перенять европейский опыт

Депутаты Верховной Рады доработали законопроект №8591-д, направленный на обеспечение экономической конкуренции и защиту прав пациентов при осуществлении розничной торговли лекарственными средствами, передает «НБН» со ссылкой на текст документа.

 В новой редакции документа нардепы предложили ограничить размещение аптек в Украине на расстоянии не ближе, чем 300 метров друг от друга. Норма не распространяется на украинские поселки и села.

«Лицензия на осуществление розничной торговли лекарственными средствами не может быть выдана, если в день подачи заявления о выдаче лицензии: расстояние по прямой линии от входа к месту предполагаемого расположения аптеки, с учетом требований для осуществления розничной торговли лекарственными средствами, ко входу в ближайшей аптеки, определенная по правилам, установленным в лицензионных условиях по осуществлению розничной торговли лекарственными средствами, составляет менее 300 метров в пределах данной административно-территориальной единицы, кроме поселков и сел …», — говорится в тексте документа.

Напомним, в предыдущей редакции проекта Закона Украины нардепы предлагали закрепить норму о расстоянии между аптеками не менее, чем 500 метров.

Против этой нормы законопроекта выступили представители крупного сетевого аптечного бизнеса. Мелкий и средний бизнес, наоборот, поддерживал такое ограничение.

Добавим, что в ЕС стандартное расстояние между аптеками составляет минимум 500 метров. В частности, речь об Австрии, Эстонии и Хорватии.

В этих странах расстояние между аптеками не должно превышать 500 метров с условием, что каждая из существующих соседних аптек, как и раньше, будет иметь возможность обеспечивать не менее 5,5 тыс. клиентов.

Джерело:НБН 

Кількість аптек в одного власника обмежать законом

Народні депутати України пропонують обмежити кількість аптек, які підконтрольні одному власнику. Відповідні положення міститься у законопроекті №8591-д, спрямованому на забезпечення економічної конкуренції та захист прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами, передає УНН із посиланням на текст документу.

Зокрема, документ передбачає, що провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами на території України може здійснюватися фізичними особами-підприємцями та юридичними особами будь-якої форми власності та організаційно-правової форми “не більше ніж через чотири аптеки, та їх структурних підрозділів (аптечні пункти), без обмеження аптечних пунктів в межах адміністративно-територіальної одиниці розташування однієї з аптек”.

При цьому вказані обмеження не поширюються на аптеки, які розташовані у селах.

Якщо мова про аптеки, уповноважені на здійснення торгівлі наркотичними та психотропними засобами, тоді така господарська діяльність може здійснюватися “не більше ніж через вісім аптек та будь-яку кількість їх структурних підрозділів (аптечних пунктів)”.

Кількість дозволених аптек у власності одного бізнесмена розширюється, якщо наявна ліцензія на виробництво лікарських засобів в умовах аптеки.

“Фізична особа-підприємець та юридична особа може здійснювати господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами не більше ніж через п’ятнадцять аптек, що розташовані в містах та селищах за умови якщо не менше п’яти аптек або аптечних пунктів розташовані в селі (селах) та/або провадиться господарська діяльність з виробництва (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки”, — йдеться у законопроекті.

В документі уточнюється, що до числа аптек юридичної особи враховуються усі аптеки, що знаходяться під прямим або опосередкованим контролем цієї юридичної особи або будь-кого з її учасників (акціонерів), членів виконавчого органу, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), пов’язаних з ними осіб чи декількох з них.

Нагадаємо, як писав УНН, відповідно за “аптечного” законопроекту № 8591-д, власники аптек повинні мати вищу фармосвіту. 

Також нагадаємо, що вказаний документ був підтриманий профільним комітетом ВРУ та очікує своєї черги на розгляд в парламентському залі.

Джерело: УНН

Медична реформа: що пропонують кандидати в президенти

24 канал проаналізував реалістичність обіцянок ТОП-претендентів на пост глави держави. Охорона здоров’я – галузь, яку намагаються реформувати в Україні понад 25 років.

Якою бачать медичну реформу кандидати в президенти – далі в матеріалі 24 каналу.

“Гроші ходять за пацієнтом”

Система охорони здоров’я давно потребувала серйозних змін. Втім, медична реформа Уляни Супрун за принципом “Гроші ходять за пацієнтом” викликала багато критики. Політичні сили вимагали відправити у відставку виконуючу обов’язки міністра охорони здоров’я Уляну Супрун. Серед незадоволених – не тільки опозиціонери, але й провладні політики. Народний депутат Ольга Богомолець переконана, що гроші ходять тільки за обраними. Це призводить до штучного дефіциту грошей у системі охорони здоров’я. А це, вважає Богомолець, прямий шлях до корупції та відкатів, оскільки в такому випадку гроші розподілятимуться в ручному режимі.

Медична сфера потребує кардинальної реформи

Попри критику політиків, лікарі сприйняли реформу більш позитивно. За словами гендиректора центру громадського здоров’я МОЗ Володимира Курпіти, в 2018 році понад 16 мільйонів українців підписали декларації з сімейними лікарями. Українці до реформи також поставилися спокійно. З одного боку, згідно з опитуванням, проведеним фондом “Демократичні ініціативи імені Кучеріва“, 57% українців вважають, що в 2018 році в системі охорони здоров’я відбулися негативні зміни. З іншого – є позитивна динаміка. В 2017 році незадоволених було 59%.

За словами експерта ГО “Платформа здоров’я” Тимофія Бадікова, незадоволення українців викликане тим, що в 2018 році відбулася реформа лише на первинному рівні. Тобто на рівні поліклінік. І там є суттєві зміни. За його словами, більшість первинок уже автономні – підписали колективні договори з Національною службою охорони здоров’я.

Лікарі первинок підвищили якість своєї роботи, стали більш відповідальними. Реформа призвела до росту зарплат – лікарі отримують зарплати в 2-3 рази більші, ніж раніше. В Києві – 15-20 тисяч гривень, в регіонах – 13-15 тисяч,
– говорить Тимофій Бадіков.

Крім того, вже є достатньо лікарів, які зареєструвалися як ФОП. Після підписання декларацій з пацієнтами вони можуть отримувати мільйон гривень на рік. В місяць – 80 тисяч гривень. З вирахуваннями на оренду приміщення, медперсонал, податки тощо – до 40 тисяч.

І головне, підкреслює Бадіков, пацієнту дали можливість обрати лікаря, чого не було раніше. Незадоволення ж викликано тим, що реформа вторинного і третинного рівня запускається лише в 2019 році. Наразі українці, які звертаються до лікарень, платять за операції і ліки.

Водночас Бадіков наголошує: ті, хто критикує реформу, насправді займаються маніпуляцією. Вони критикують те, що ще не розпочалося.

Що пропонують кандидати в президенти?

Більшість претендентів на найвищу посаду в Україні критикують медичну реформу, вимагаючи її скасування. Дехто пропонує конструктивні зміни.

Юлія Тимошенко, партія ВО “Батьківщина”

Що обіцяє. Юлія Тимошенко обіцяє запровадити обов’язкове медичне страхування за рахунок роботодавців з одночасним зменшенням удвічі податкового навантаження на їхні підприємства. Медична страховка включатиме повне забезпечення кожного громадянина медичними послугами всіх рівнів найвищої якості та медикаментами. Підвищити за п’ять років заробітну плату українських медиків до рівня заробітної плати медиків у Польщі. Провести повну модернізацію лікарень, поліклінік та фельдшерсько-акушерських пунктів за рахунок залучення довгострокового експортного кредитування строком не менше ніж на 20 років і за кредитною ставкою не більше 3% річних.

Юлія Тимошенко пропонує доступну медицину

Пропозиції Юлії Тимошенко – суцільний популізм. Медичне страхування за запропонованим лідеркою “Батьківщини” принципом нереальне. Щоб зменшити податкове навантаження підприємств, необхідно ухвалити низку законів. І це досить суперечлива норма, яку парламент може не підтримати. Зарплати лікарів і так поступово зростатимуть завдяки уже розпочатій реформі. Що стосується модернізації медичних закладів, то всі добре пам’ятають, як Тимошенко, будучи прем’єром, у 2009 році закупила за бюджетні гроші – 100 мільйонів євро – тисячу невеличких автомобілів “Opel Combo”. Їх роздали як машини швидкої допомоги. Хоча авто були настільки малими, що туди навіть носилки не влазили. Грошей немає, машин швидкої допомоги – також.

Петро Порошенко

Що обіцяє. Петро Порошенко обіцяє завершити медичну реформу, розпочати масштабну програму ремонту медичних закладів, підвищити якість і доступність медичних послуг, зокрема і на селі, підвищити зарплати медикам.

Петро Порошенко збирається продовжувати медичну реформу

Подальше реформування системи охорони здоров’я залежить від того, як пройдуть зміни вторинної і третинної ланок. Наразі тривають дискусії. Крім того, реформа вторинної ланки буде пілотним проектом – тільки в Полтавській області. Чому Петро Порошенко і нинішній уряд фактично гальмують продовження реформи – питання.

Володимир Зеленський, партія “Слуга народу”

Що обіцяє: Володимир Зеленський обіцяє зробити професію лікаря престижною і високооплачуваною. Лікарні отримають сучасне обладнання, оновлять свою інфраструктуру. Скоротити адміністративну надбудову системи охорони здоров’я та освіти. Перейти до страхової медицини. Пацієнт сам визначатиме програму страхування, обиратиме заклад, лікаря, спосіб лікування. Зеленський обіцяє приділити велику увагу профілактичній медицині.

Володимир Зеленський пропонує зміни, які вже працюють

Зеленський не вчитувався в запроваджену медреформу. По-перше, зазначають експерти, створена Національна служба здоров’я на даному етапі виконує функцію державного страховика. Повноцінний розвиток приватного страхування може розпочатися з 2021 року. По-друге, одна з переваг нинішньої реформи – створений Центр громадського здоров’я займається профілактикою інфекційних захворювань ВІЛ, СНІД, туберкульоз, гепатит. А також не інфекційних – серцево-судинних, діабету. Завдяки його роботі покращена закупівля і розподіл вакцин. Є стратегічний запас вакцин 25%. Зростає кількість щеплених дітей і дорослих.

Анатолій Гриценко, “Громадянська позиція”

Що обіцяє. Анатолій Гриценко обіцяє відновити контроль держави за якістю і ціною ліків. Зруйнувати корупційні схеми у фармацевтиці і зменшити вдвічі вартість ліків. За підробку ліків ввести кримінальну відповідальність, як і за виготовлення та поширення наркотиків.

Анатолій Гриценко хоче ввести кримінальну відповідальність за підробку ліків 

Власне, це кроки для продовження розпочатої медреформи. Адже від наступного президента залежить реформа вторинної і третинної ланок в системі охорони здоров’я. Треба зауважити, що реформа Уляни Супрун зачепила проблему корупції в медицині. За словами політолога Віктора Небоженка, українська медицина – це величезна фармацевтична мафія. Супрун – одна з тих, хто допускає гравців на цей ринок, і зачеплені величезні інтереси. Тому Супрун намагаються відсторонити.

Юрій Бойко, “Опозиційна платформа – За життя”

Що обіцяє. Юрій Бойко обіцяє ініціювати скасування нелюдської медичної реформи, забезпечити доступну та якісну медицину всім громадянам і гідні зарплати медичним працівникам. Відновити надійну роботу екстреної медичної допомоги. Ліквідувати дефіцит ліків та вакцин, запровадити дієвий контроль за їхньою якістю.

Юрій Бойко хоче скасувати реформу 

Юрій Бойко маніпулює громадською думкою. В Держбюджеті на 2019 рік у пріоритеті охорона здоров’я – витрати на цю галузь зросли з 25,2 мільярдів гривень до 38,4 мільярдів (плюс 52,4%). Тобто поступово підвищується якість послуг, зарплати і ліквідується дефіцит ліків. При цьому в часи Януковича-Азарова, в уряді якого працював Бойко, було суттєво скорочено і кількість лікарень та фельдшерських пунктів. Людей позбавили фактично можливості отримати якісні і доступні медичні послуги.

Олег Ляшко, Радикальна партія

Що обіцяє: Олег Ляшко обіцяє встановити державне регулювання цін на ліки – щоб українці не ходили в аптеки, як у музеї.

Олег Ляшко хоче звільнення Уляни Супрун 

Скромна обіцянка від кандидата в президенти, чия політична сила робить усе, щоб зупинити медичну реформу. Нардеп від радикалів Ігор Мосійчук подав позов на Уляну Супрун з вимогою заборонити їй працювати на посаді міністра охорони здоров’я. Супрун вдалося відстояти себе. Але Радикальна партія і далі намагається відсторонити міністра.

Олександр Вілкул, “Опоблок – Партія миру і розвитку”

Що обіцяє: Олександр Вілкул обіцяє страхову медицину. Відродження безкоштовної швидкої медичної допомоги. Компенсації вартості ліків за рецептом. Створення районних, міських, обласних центрів із профілактики важких захворювань: туберкульозу, СНІДу й онкології. Доступні ліки за рахунок підтримки українських фармакологічних підприємств і підприємств із виробництва медичного обладнання. Гідні зарплати для лікарів – на рівні 21 тисячі в Києві. 15 тисяч – в Донецькій області, 11 тисяч – у Житомирській.

Олександр Вілкул хоче безкоштовну швидку допомогу і високі зарплати на Донбасі

Олександр Вілкул, вочевидь, пропонує ці “реформи” для іншої країни. В Україні активно йде профілактика важких захворювань, зарплати лікарів поступово зростають. А швидка допомога, згідно з Конституцією, безкоштовна.

Руслан Кошулинський, ВО “Свобода”

Що обіцяє. Руслан Кошулинський вважає, що в медиків низькі зарплати, які потрібно підняти. Реформу вважає позірною і поверхневою. Але обіцяє збільшувати розмір виплат українським сім’ям у зв’язку з народженням кожної наступної дитини, відповідно до інфляції та росту цін на дитячі товари.

Руслан Кошулинський вважає реформу поверхневою

Схоже, що Кошулинський переймається більше демографічною ситуацією. А конкретних пропозицій по охороні здоров’я, окрім, як змінити підхід до освіти лікарів, не має.

Валентин Наливайченко, партія “Справедливість”

Що обіцяє. Валентин Наливайченко обіцяє збільшити бюджетні видатки на охорону здоров’я до рівня 5% ВВП. Підвищити розмір зарплатні медичних працівників, при одночасному запровадженні дієвого механізму контролю за якістю медичних послуг. Запровадити обов’язкове державне медичне страхування.

Валентин Наливайченко хоче контроль над якістю медпослуг

Наливайченко явно також не читав детально про те, як працює медична реформа, про основні її етапи. Пропоновані ним зміни уже розпочато.