Запобігти резистентності. Як в Україні змінять правила продажу антибіотиків

Як ми вже й пвідомляли, у Кабміні затвердили Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Згідно з ним, антибіотики в Україні продаватимуть тільки за рецептом.

Як пояснили у МОЗ, пише НВ, віднині в Україні повинні будуть раціоналізувати застосування антибіотиків у медицині та в харчовій промисловості. Відпускатимуть антибіотики відтепер згідно зі стандартами ЄС, які діють у низці цивілізованих країн світу. Сам план розробили у МОЗ та Центрі громадського здоров’я.

Проте це рішення стосується не лише антибіотиків, а й противірусних, антигельмінтних та інших засобів. Про це розповів начальник відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ Олександр Мацьков в коментарі виданню Обозреватель.Відпуск антибіотиків за рецептом – це європейська практика

Він запевнив, що відпуск антибіотиків за рецептом – це європейська практика. Такий контроль буде поширюватися тому, що в Україні існує проблема недоцільного застосування таких ліків. Заборона продажу таких препаратів без рецепта запрацює приблизно в кінці цього року – на початку наступного.

“За рецептом лікаря відпускаються наразі ті препарати, які не входять до переліку лікарських засобів, які відпускаються без рецепту, відповідно до наказу МОЗ. Планом передбачено лише посилення контролю лише за відпуском антибіотиків саме в аптечних мережах за рецептами лікарів. Оскільки ця проблема нераціонального використання антибіотиків набуває все більшого значення як у світі, так і в Україні зокрема”, – зазначив Мацьков.

Які зміняться правила щодо реалізації антибіотиків в Україні

Раніше виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун зі свого боку попередила про небезпеку самолікування протимікробними препаратами, зокрема антибіотиками, коли люди їх не потребують. А також розповіла про основні зміни до кінця 2020 року. Деталі – у сюжеті Радіо НВ. Буде впроваджена система епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю

Посилиться контроль відпуску ліків в аптеках і антибіотик можна буде отримати лише за рецептом. Буде обмежено застосування антибіотиків у сільському господарстві, зокрема для стимулювання росту у птахівництві, тваринництві та рослинництві. 

Також медичні працівники отримають чіткі інструкції для мінімізації ризиків невиправданого використання антибіотиків. Буде впроваджена система епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю, тобто стійкістю. Паралельно Україна приєднається до загальноєвропейської мережі. Також будуть моніторити резистентність ВІЛ-інфекції та СНІД. 

За словами Уляни Супрун, антибіотики та інші протимікробні засоби перестають діяти через своєрідний імунітет, котрий мікроорганізми починають виробляти внаслідок надмірного і необґрунтованого застосування таких ліків. Вона наголосила, що у Нацплані дій жодним чином не передбачено обмеження доступу до антибіотиків, і на їхню вартість це не вплине.

Лише після консультації з лікарем

Таку ідею в Україні обговорювали давно, і тепер це рішення впроваджують на практиці. Лікар-інфекціоніст Ігор Гайдук повністю підтримує таку ідею. У коментарі Радіо НВ він розповів, що антибіотик – це сильнодіючий препарат при тяжких інфекціях. Його можна застосовувати лише після консультації з лікарем.
Антибіотики – тільки при бактеріальних інфекціях

Рутинного продажу не повинно бути, каже лікар. Адже антибіотик вбиває щось: добре, якщо це шкідливий мікроб, і він гине. Але якщо нема в організмі шкідливої бактерії, а є вірус, що спричинив хворобу, то гинуть навпаки корисні бактерії, пояснює лікар-інфекціоніст. 

“Антибіотики – тільки при бактеріальних інфекціях. Ідея, що при кору, при грипі треба давати антибіотик – це абсолютний нонсенс. Це інфекції, які антибіотиками не лікуються, а тільки навпаки організм ослаблюється і стає гірше. Люди, схаменіться! Не їжте антибіотики за будь-якої гарячки, гарячка не є ознакою тільки бактеріального процесу, в більшості випадків це й вірусний процес. Це треба діагноз ставити, а не обирати ліки”, – зауважив Гайдук.

Резистентність до антибіотиків

Резистентність чи стійкість до антибіотиків спричинена не безконтрольним продажем в аптеках, проблема – в іншому, розповів у коментарі Радіо НВ доктор фармацевтичних наук, директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко.
Це стосується не тільки України, а й багатьох країн світу

За його словами, при виробництві м’яса риби, птиці, великої худоби масово використовуються антибіотики, а населення несвідомо споживає велику кількість таких препаратів. Але безумовно, додав він, необхідно навести лад і в аптеках.

“Це дані, які сьогодні масово не афішуються, але якщо подивитися скільки виробників антибіотиків чи українських, чи закордонних поставляють саме антибіотики для ветеринарії, то ми побачимо там дуже серйозні цифри, і дуже багато тон. Дійсно сьогодні у людей є резистентність до антибіотиків. Це стосується не тільки України, а й багатьох країн світу, це не є виключно українською проблемою”, – наголосив Руденко.

До речі, ВООЗ закликала знизити кількість антибіотиків для лікування грипу.