Відбулося засідання робочої групи ДРС щодо питань дозволу інтернет-торгівлі ліками

Сьогодні, 14 березня, Державною регуляторною службою України було проведено засідання робочої групи з розгляду питання дозволу інтернет-торгівлі лікарськими засобами. Участь у заході взяли представники Держлікслужби, Держпродспоживслужби та громадських організацій. Від АПАУ присутніми на засіданні були директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко та юрист Наталія Петрівська.

Під час проведення зібрання, прихильниками впровадження інтернет-торгівлі ліками акцентувалась увага на можливості надання таких послуг в ЄС.

Натомість директор АПАУ Володимир Руденко повідомив, що в більшості європейських країн здійснюється інтернет-доставка ліків, які належать до групи ОТС, та можуть продаватися і в інших неспеціалізованих закладах торгівлі. В Україні ж існують відмінності реєстрації і такого поняття як ОТС-групи немає. До того ж, в Європі діяльність інтернет-аптек контролюється відповідним органом, а в більшості країн наявний окремий реєстр таких закладів.

Він зазначив, що виникає багато питань і щодо дотримання кур’єрськими службами правил перевезення ліків та дотримання холодового ланцюгу. Отже, для впровадження доставки ліків необхідним є внесення змін не тільки в Ліцензійній умови, а і в ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» та інші закони. А враховуючи той факт, що в Україні не впроваджено QR-кодування ліків, як в Європейському Союзі, і тільки починає працювати електронний рецепт, то такі зміни є не на часі.

Також Володимир Руденко наголосив, що недотримання законодавства про заборону доставки ліків окремими суб’єктами господарювання не повинно спонукати до узаконення подібних дій, якщо на сьогодні така діяльність не може бути належним чином повністю відрегульована. Адже, якщо хтось незаконно збуває наркотичні засоби або займається іншою протиправною діяльністю, це не значить, що треба прийняти закон з метою легалізації таких випадків.

Юристом АПАУ Наталією Петрівською було зазначено, що на сьогодні, інтернет-торгівля в Україні належним чином не врегульована в інших сферах, які вже активно надають такі послуги. На сайтах не завжди можна знайти правдиву інформацію про продавця, адресу для звернень, існує велика ймовірність купівлі неякісних товарів  і ніхто за це не несе відповідальності. А отже, є ризики, що при дозволі інтернет-торгівлі така ситуація буде відбуватись й на ринку ліків.

Представником Держпродспоживслужби було акцентовано увагу на недосконалості законодавства щодо надання інтернет-послуг. В деяких випадках, навіть при отриманні скарги від покупця, державний орган не може знайти суб’єкта господарювання за адресою, що зазначена на сайті з метою його перевірки, а отже не може захистити права споживача. Притягнути до відповідальності ж таких суб’єктів дуже складно.