Весняна алергія: причини і лікування

Весна – сама прекрасна пора. Адже саме навесні природа прокидається від зимової сплячки, і починає розквітати, виблискувати безліччю фарб. Дана обставина засмучує такий факт, як алергія. Весняна алергія називається поліноз або сінну лихоманку. Алергічні прояви виникають, як реакція імунної системи на пилок квітучих рослин. Людина буквально не може знаходиться на вулиці в цю прекрасну пору року.

Причини весняної алергії

Будь-яка алергія є реакцією імунної системи на зовнішні і внутрішні подразники. Це ще можна назвати підвищеною чутливістю організму. Так, починає вироблятися гістамін із стовбурових клітин. Після чого проявляються всі симптоми недуги. Весняна алергія виникає з наступних причин:

 • Аутоімунне захворювання;
 • Знижений імунітет;
 • Генетична схильність;
 • Цукровий діабет;
 • Наявність інших видів алергії.

Поліноз виникає в результаті контакту слизових оболонок людини з частинками пилку. Уже в березні починається цвітіння дерев, які викликають недуга: береза, вільха, дуб, ліщина, ясен, клен. Частинки обов’язково повинні дрібними. Так, хвойні рослини не можуть спровокувати реакцію, через досить великих розмірів пилку, що не дає їй проникнути в організм.

До зони ризику можна віднести наступних:

 • Жителі великих міст. Саме дане населення піддається впливу на організм великих промислових комплексів, які забруднюючих повітря викидами, і токсичними речовинами.
 • Людина, в сім’ї якого серед кровних родичів є хворі на різні види алергії.
 • Дотримуючись неправильне харчування порушується мікрофлора шлунка і кишечника, що завжди призводить до зниження імунітету.
 • Людина, котрий переніс серйозне оперативне втручання.

Симптоми весняної алергії

Весняна алергія, як правило, проявляється відразу. Всі симптоми можуть зберігатися тривалий час, аж до осені, коли починають сові цвітіння бур’яни. Іноді ознаки алергії навесні плутають з проявами застуди. Таким чином самостійне лікування починається спочатку неправильно. Якщо причиною недуги є спадковість, то симптоми почнуться вже в дитячому віці (5-7 років). Алергія зачіпає респіраторну систему, шлунково-кишковий тракт, шкірні покриви.

Так, з боку органів дихання практично відразу виникає алергічний риніт і кон’юнктивіт. Хворого мучить сильна закладеність носа, яка змінюється рясними виділеннями мокротиння. В результаті дратівної дії пилку на слизову, хворий страждає від сильного свербіння і печіння в носі. Виникають часті напади чхання, сильне сльозотеча. Пилок, потрапляючи в носоглотку, агресивно впливає на горло, після чого людина страждає від нападів кашлю, які можуть привести до задухи.

Велику небезпеку становить набряк Квінке. Набряк органів дихання, кінцівок, внутрішніх органів розвивається дуже стрімко. Перекривається доступ кисню до легкому, що може привести до асфіксії. Щоб цього не допустити необхідно почати своєчасне лікування, і дотримуватися заходів профілактики круглий рік. З боку шкірних покривів виявляються такі симптоми:

 • кропив’янка;
 • екзема;
 • дерматит;
 • Сверблячка і печіння шкірних покривів.

Небажані прояви, як правило, посилюються в нічний час доби, що призводить до безсоння. Це все провокує низьку працездатність, апатію, депресію. Іноді хворий скаржиться на нудоту, нерегулярні випорожнення, діарею. Виникає втрата апетиту, підвищується дратівливість. До ускладнень весняної алергії можна віднести порушення в роботі серця, зниження артеріального тиску, бронхіальну астму.

Лікування весняної алергії

Лікування будь-алергії повинно починатися з поставки діагнозу. Для цього фахівцями призначаються певні аналізи. Так, пацієнту потрібно здати кров на дослідження, яке виявить наявність або відсутність антитіл. Найбільш ефективним методом діагностики є шкірні проби. На поверхню невеликої ділянки шкіри наносяться розчини з передбачуваними алергенами, і спостерігається реакція організму. Так, можна швидко виявити саме те рослина, яке стало причиною алергії навесні.

Сучасним методом лікування алергії є імунотерапія. Її суть полягає в систематичному введенні невеликої кількості розчину з алергеном в організм хворого. Так, імунна система поступово звикає до алергену, починає адекватно реагувати на нього. Згодом системою самостійно виробляються антитіла на дану речовину. Терапія є найбільш ефективним методом лікування при якому повторному виникненню алергії виключено. До недоліків можна віднести її тривалість в часі (1-2 роки). А також те, що всі ін’єкції проводяться тільки в стаціонарі поліклініки, що не завжди зручно.

Як правило, фахівцями для лікування весняної алергії призначаються антигістамінні препарати. Існує три їх покоління. Останнє має мінімальну кількість протипоказань, і побічних реакцій. Алергологи підбирати препарат індивідуально кожному хворому, виходячи з конкретної ситуації. Всі вони спрямовані на припинення виділення гістаміну, що знімає симптоми алергії.

Весняна алергія вимагає симптоматичного усунення недуги. Для цього призначаються препарати місцевої дії. Так, для зняття алергічного риніту необхідні назальні краплі та спреї. Вони допоможуть зняти набряк слизової оболонки, звільнити порожнину від мокротиння, полегшити носове дихання. Найбільш ефективними є судинозвужувальні спреї і краплі. Такий вид використовується при гострому перебігу недуги. За лічені хвилини усувають набряклість. Але, приймати їх тривалий період часу заборонено, так як викликають звикання.

Антигістамінні краплі в ніс знімають не тільки симптом алергії навесні, але впливають на саму причину. Таким чином налагоджується місцевий імунітет. Відбувається блокування викиду медіаторів в кров. Такі назальні засоби можна застосують як короткочасно, так і тривалий період. В останньому випадку пацієнт повинен страждати від цілорічного алергічного риніту. При цьому, обов’язково потрібно проводити періодичну заміну препарату, щоб не викликати звикання слизової оболонки.

Усунення такого симптому весняної алергії, як кропивниця або алергічний дерматит, вимагає застосування кремів і мазей. Вони бувають на гормональної та негормональной основі. Останні застосовуються в рідкісних випадках, коли інші засоби не приносять бажаного ефекту. Вони мають високий швидкодію, але їх використання обмежується тижнем, адже виникає звикання. Також головний компонент може впливати на гормональний фон людини, порушуючи функції інших систем організму.

Негормональні мазі можна використовувати тривалий період часу. Такі місцеві засоби для усунення шкірних проявів весняної алергії надають охолоджуючим ефект. Так, швидко знижується свербіж і печіння, що призводить до швидкому загоєнню ранок і виразок. Такі мазі мають протизапальну, протисвербіжну, антибактеріальний ефект.

Що кому краще приймати – варто, наголошуємо, звернутися до фахівців.

Заходи профілактики

Щоб запобігти розвитку у себе весняної алергії, необхідно дотримуватися певних правил круглий рік. Важливу роль відіграє дотримання нескладної дієти. Відомо, що пилок багатьох рослин викликає перехресні реакції з продуктами харчування. Навесні відбувається цвітіння переважно дерев, тому потрібно виключити зі свого раціону харчування такі перехресні продукти:

 • абрикос;
 • горіхи;
 • Березовий сік;
 • яблука;
 • Черешня вишня.

Харчування має бути правильним і збалансованим, щоб налагодити мікрофлору кишечника, від якої залежить нормальна робота імунної системи. Обов’язковою умовою є відмова від шкідливих звичок (алкоголь і куріння). У періоди активного цвітіння навесні потрібно бути гранично обережним. Намагайтеся не виходити на вулицю вдень в безвітряну погоду. Саме в цей час концентрація пилку досягає свого максимального значення. Прогулянки потрібно здійснювати ввечері, або після дощу. Уникайте парків, скверів з великим насадженням зелені. Намагайтеся навесні менше виїжджати за місто, на природу.

Провітрюючи приміщення, занавесьте вікно або двері мокрою ганчіркою, щоб вона уловлювала частинки пилку, не даючи їм проникнути в квартиру. Регулярними повинні бути вологі прибирання будинку. Багато раджу встановлювати очищувачі повітря, і Воздухоувлажнитель. Килимові покриття, предмети інтер’єру, м’які іграшки, книги здатні накопичувати в собі алергени. Тому від них краще позбутися. По приходу з вулиці додому, обов’язково ретельно вмивайтеся, промийте ніс і очі, переодягніться в чисту домашній одяг.

Для промивання носа можна приготувати спеціальний соляний розчин в домашніх умовах. Для цього буде потрібно дві ложки морської солі, склянку теплої кип’яченої води. Змішавши інгредієнти, двічі в день промивайте носову порожнину. Це допоможе швидше вимити всі алергени, відновити слизову оболонку і місцевий імунітет.

Джерело: Медичний портал