Кліщі вийшли на полювання: як захиститися від укусів та правильно видалити кліща

В Україні щороку з укусами кліщів до установ охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тисяч людей. “Підчепити” паразита можна в лісах, лісопарках, на садово-городніх ділянках, а також від тварин.

З приходом весни прокинулися вже всі види кліщів. Не всі вони переносять збудники небезпечних хвороб, однак їхні укуси можуть загрожувати людині низкою хвороб, серед яких хвороба Лайма, Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і понад сотня інших.

Чим можна заразитися від укусу кліща

Кліщі переносять близько 150 видів інфекцій, серед найнебезпечніших – кліщовий енцефаліт (характеризується запаленням головного мозку) і бореліоз (хвороба Лайма). Вони дуже небезпечні, оскільки можуть призвести до інвалідності й навіть смерті.

Симптоми при кліщовому енцефаліті:
– підвищена температура – до 40°;
– головний біль;
– інтоксикація;
– слабкість м’язів, млявість;
– швидка стомлюваність.

Хвороба Лайма дуже небезпечна, оскільки може призвести смерті від серцевої недостатності. У хворих можуть спостерігатися судоми, параліч та інші ураження центральної нервової системи.

Симптоми бореліозу:
– підвищена температура;
– загальне нездужання;
– озноб;
– блювання;
– болісне місце укусу;
– поява на місці укусу кліща синювато-червоного кільця;
– збільшені лімфовузли;
– непослух м’язів.

Як захиститися від укусу кліща:

– обираючи місце для прогулянок на природі, віддавайте перевагу незахаращеним і без високої трави;
– обирайте одяг з довгими рукавами, бажано світлий (щоб одразу побачити кліща) і в обліпку;
– не завадить капелюх, який прикриє голову;
– для захисту від кліщів можна використовувати відлякувальні засоби – репеленти, якими обробляють відкриті ділянки тіла й одяг;
– щоб відлякати кліщів, використовуйте розчин лаванди або ванілі – так ви переб’єте запах тіла;
– обов’язково після прогулянки перевірте відкриті ділянки тіла і речі, які принесли з вулиці – у першу чергу сумки й підстилки;
– збираючись у ліс чи просто на природу, прихопіть із собою липкий ролик для чищення – пройдіться ним після відпочинку по тілу і по сидіннях в авто.

Що робити, якщо кліщ вже присмоктався до тіла: як видалити кліща

Медики запевняють, що зараження набагато менш імовірно, але не неможливо, якщо кліщі присмокталися менше, ніж на 24 години.

Пам’ятайте, що видалити кліща в ідеалі можна самостійно, але необхідно мати спеціальні пристосування. Допоможе в цьому так званий викручувач кліщів, який можна придбати у ветаптеці.

Але краще одразу звернутися до найближчого травмпункту.

Зазначимо, що кліща не можна стискати, розчавлювати або проколювати, адже збудники різних хвороб можуть перебувати у всіх біологічних рідинах переносника. Видаляти кліща потрібно пінцетом або спецпристосуванням, краще робити це в рукавичках, захопивши якомога ближче до шкіри й рівними вертикальними рухами повільно витягувати зі шкіри. Для цього можна використати й звичайну нитку. Якщо при видаленні кліща у шкірі залишилися частини його ротової порожнини – не переймайтеся, вони неінфекційні. Ви можете ще раз спробувати витягнути його, в разі невдачі зверніться до лікаря. Місце укусу після видалення кліща необхідно обробити антисептиком, якщо його немає під рукою – промийте водою з простим милом, не забудьте і про чистоту рук. У разі виникнення почервоніння на шкірі негайно зверніться до лікаря. Пам’ятайте, що існує також медичний захист від кліщів – вакцинація у вигляді курсу щеплення.

Джерело: УНІАН